Znasz – Nasz Nowy Dom?

Od kilku lat Polsat produkuje programy pod nazwą “Nasz Nowy Dom”. Są to opowieści o remontach domów, które są w opłakanym stanie, o pomocy ludziom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej i nie stać ich na remont. Długo opierałem się oglądaniu tego programu, bo wydawało mi się, że to jest swoiste obnażanie prywatności tych rodzin w celu reklamowania określonych produktów i usług. Jedna z bliskich mi osób przekonała mnie jednak, bym ten program obejrzał. I co się okazało? Sam nie dowierzam…Musiałem zweryfikować swoje zdanie, bo program jest dużo wartościowszy niż myślałem. Pokazuje nie tylko trudności danej rodziny, nie tylko remont ich domu czy mieszkania, ale jest nasączony pozytywnymi wartościami, emocjami i postawą pomocy bliźnim. Nie chodzi w nim tylko o materię, o sam remont, ale także o wsparcie motywacyjne dla rodziny – przeżycie czegoś ciekawego, edukację, pomoc w kierunku zdobycia kwalifikacji, umiejętności, rozwijania hobby. Polubiłem ten program także dlatego, że jest w nim mocno podkreślony szacunek dla ludzi dotkniętych nieszczęściami, chorobami, śmiercią bliskich, brakiem pracy, biedą. Często podkreślana jest w nim też solidarność lokalnej społeczności. Brawo!

Gdy ekipa programu “Nasz Nowy Dom” przystępuje do remontu domu, najpierw zrywa i usuwa wszystko to, co zepsute, popękane, zagrzybione, zniszczone, np. tapety, podłogi, tynk, ścianki działowe, stare piece czy rury albo dach. Dopiero na takim oczyszczonym szkielecie tworzy nowe pomieszczenia, od podłóg i instalacji aż po dach i system grzewczy. To jest często niby ten sam, ale tak naprawdę zupełnie nowy dom: czysty, szczelny, z bezpieczną instalacją elektryczną i grzewczą, nowoczesny, praktyczny, dopasowany do potrzeb mieszkańców.

Jest jeszcze jeden aspekt, który jest bardzo pozytywny: ten program propaguje kulturę techniczną, kulturę bezpieczeństwa domowego, nowoczesność, estetykę i ekologię. Pokazuje, jak w krótkim czasie można przeobrazić starą ruderę w ładny, bezpieczny i ciepły dom. Znów: brawo!

I gdy tak obejrzałem kilkanaście odcinków, nasunęła mi się pewna analogia: otóż nasz kraj, nasza Polska, to też taki stary dom, któremu przydałby się gruntowny remont – począwszy od wyrzucenia zmurszałych elementów, “układów”, oczyszczenia ze zjawisk niepotrzebnych, np. biurokracji, nepotyzmu, korupcji, partyjniactwa, bałaganu prawnego, przerostu administracji, poprawności politycznej i kłamstwa, by stworzyć przestrzeń do rozwoju, działalności, przedsiębiorczości Polaków poprzez wyrzucenie stosu aktów prawnych do śmietnika, uchwalenie nowej Konstytucji, wybranie ludzi kompetentnych, przyzwoitych i odważnych, stworzenie mechanizmów, które będą działały efektywnie, a nie buksowały niczym koła w kałużach błota.

Tak więc, przydałby się taki program, taki plan, wielka akcja “Nasz Nowy Dom Polska”. Czy znajdzie się ktoś, kto by chciał taki program stworzyć? Jeżeli tak, dajcie znać…

Dodaj komentarz