Zasady wywieszania flagi i śpiewania hymnu

Jak prawidłowo zawiesić flagę narodową i śpiewać hymn? Jest kilka zasad

(…) warto pamiętać o podstawowych zasadach.

  • Zasady mówią jak prawidłowo zawiesić flagę narodową poziomo lub pionowo.
  • Gdy są dwie, to flagę polską należy wywiesić po lewej stronie, patrząc w kierunku budynku.
  •  Flaga jest jedna: biało-czerwona. Z orłem to bandera.

Jak wieszamy polską flagę państwową? Gdy flaga wisi poziomo – biały pas jest zawsze u góry. A co, gdy będzie pionowo? Wtedy zasadą jest, że biały pas musi być po lewej stronie. Jeśli jest na maszcie, pas biały będzie zawsze przy maszcie.

Jak ustalić pierwszeństwo flag?

Kłopoty zaczynają się, gdy flag jest kilka, np. przed hotelem czy w kościołach. Zasada jest prosta. Polska flaga ma pierwszeństwo i wieszamy ją zawsze przed flagą innego kraju, kościelną, watykańską, Unii Europejskiej czy flagą firmową.

– Gdy są dwie, to flagę polską należy wywiesić po lewej stronie, patrząc w kierunku budynku. Muszą być tej samej wielkości, a maszty tej samej wysokości – Mariusz Cieśla, kierownik wrocławskiego Arsenału. Gdy są trzy, to najważniejsza jest ta w środku i to ona jest biało-czerwona. Druga co do ważności jest po lewej stronie. Przy czterech najważniejsza jest skrajna prawa. W przypadku pięciu – flaga Polski powinna znajdować się w środku. Gdy jest sześć lub więcej, flaga Polski powinna zajmować miejsca po prawej i lewej stronie (obydwa krańce).

Jakie są rodzaje polskiej flagi i gdzie ja wywiesić?

– Flaga jest jedna: biało-czerwona. Kropka, koniec. Z orłem to bandera – podkreśla Mariusz Cieśla. Tak więc flaga z herbem Polski zarezerwowana jest dla niektórych instytucji, np. portów morskich i lotniczych. Używają jej polskie instytucje państwowe za granicą. Jeśli już wiemy, jaką flagę zawiesić, to ważne jest – gdzie. I tu uwaga, zwykły obywatel nie może wywiesić flagi na dachu, to miejsce jest zarezerwowane dla urzędów rządowych – np. urzędów wojewódzkich.

Jakiej flagi nie można wywiesić?

I na koniec warto pamiętać, że flaga państwowa zawsze musi być czysta i mieć niewyblakłe kolory. Nie może mieć żadnych rysunków i napisów. Jeśli się podrze lub zużyje, należy ją spalić.

Jak śpiewać hymn 

Mazurek Dąbrowskiego jest jednym z symboli państwowych, pełni wyjątkową rolę w życiu narodu. Polski hymn jest chroniony przez przepisy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych jak również rozporządzenia resortowe.

Ustawa z dnia 31.01.1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, w artykule 14 jasno precyzuje zasady zachowania w czasie wykonywania lub odtwarzania Mazurka Dąbrowskiego.

Źródło:

https://www.portalsamorzadowy.pl/komunikacja-spoleczna/jak-prawidlowo-zawiesic-flage-narodowa-i-spiewac-hymn-jest-kilka-zasad,417797.html

Dodaj komentarz