Wniosek obywatelski o wprowadzenie dwu-walutowości

Od jednego z naszych subskrybentów otrzymaliśmy taki oto list:

WNIOSEK OBYWATELSKI O WPROWADZENIE DWU-WALUTOWOŚCI

 1. Dwuwalutowość może wspomóc realizację społecznie korzystnych projektów, bez konieczności zwiększania podatków i zadłużenia.
 2. Projekt pozwoli zbudować z niewymienialnej waluty jakby falochron, żeby nas osłonił przed finansowym tsunami, które powstanie w szykującym się starciu między petrodolarami a juanami.  Bez takiej ochrony wymienialny złoty przeniesie na nas bardzo gwałtownie niszczycielskie skutki powszechnego finansowego kryzysu. Gdy zdarzają się powodzie  nie wystarczy pomagać ofiarom. Trzeba budować wały.
 3. Suwerenny pieniądz Polaków – waluta równoległa. Film 4:35, pokazuje o co właściwie chodzi w projekcie
  https://www.youtube.com/watch?v=iqJYeheK4vY&feature=youtu.be
 4. Dwuwalutowość drogą do wolności finansowej. Audiobook 17:32, podaje najważniejsze informacje potrzebne dla zrozumienia projektu przez
  osoby niekoniecznie obeznane ze sprawami finansowymi: https://www.youtube.com/watch?v=lZKbuTkjKE0
 5. Pieniądz lokalny Woergl . Film 3:46 pokazuje jeden z wielu opisanych udanych przykładów realizacji takiego rozwiązania w skali lokalnej,
  w okresie wielkiego kryzysu finansowego depresji lat trzydziestych: https://www.youtube.com/watch?v=tZp_16IAz0E

KOMENTARZ Polski Jutra:

Hasło waluty lokalnej słychać raz po raz. Ale co znaczy waluta lokalna? Może to być waluta grupy przedsiębiorców, waluta na terenie jakiegoś miasta, powiatu czy gminy, waluta jakiejś organizacji społecznej. Waluty lokalne można podzielić zasadniczo na dwa rodzaje : komercyjne i samorządowe. Obie formy mają plusy i minusy.

Komercyjna może być droga, to znaczy prywatny podmiot, który jest operatorem takiej waluty, może pobierać wysokie opłaty operacyjne i wprowadzać regulacje wygodne dla siebie, a nie dla ogółu używających te walutę. Wreszcie nie jest wspólnotowa, bo jest towarem prywatnego przedsiębiorcy do generowania zysków kosztem wszystkich użytkowników.

Samorządowa jest narażona na zawłaszczenie przez urzędników samorządowych i poprzez to może prowadzić do oligarchizacji życia lokalnego, a także do inwigilacji, kto jakie wykonywał transakcje. A to wszystko jest groźne, nie po to jest samorząd lokalny.

Dlatego stoimy na stanowisku, że najlepsza forma waluty lokalnej to waluta wspólnotowa, “spółdzielnia”, kooperatywa, operująca ta walutą jak podmiot prywatny, ale nie w celu osiągania zysku, wprowadzana we współpracy z samorządem lokalnym i pod jego kontrolą. A zatem forma mieszana, nie komercyjna  i nie samorządowa.

Od nas dodamy, że każdy aspirujący do miana świadomego Polaka i patrioty powinien koniecznie przeczytać książkę Margrit Kennedy
“Pieniądz wolny od inflacji i odsetek”, którą można pobrać tu, poniżej:

Strona tytułowa “Pieniądza…”

Spis treści i wstęp “Pieniądza…”

Rozdział 1 “Pieniądza…”

Rozdział 2 “Pieniądza…”

Rozdział 3 “Pieniądza…”

Rozdział 4 “Pieniądza…”

Rozdział 5 “Pieniądza…”

Rozdział 6 “Pieniądza…”

Rozdział 7 “Pieniądza…”

Dodatki w książce “Pieniądz…”

Przeczytanie tej książki to sprawa obowiązkowa! Miłej lektury.

1 thought on “Wniosek obywatelski o wprowadzenie dwu-walutowości”

 1. Mam wrażenie, że komentarz Polski Jutra idzie jakby obok zasadniczego sensu przekazanego Wam projektu. Film o Woergle to tylko jeden przykład z wielu udanych w czasie wielkiej depresji i działających obecnie eksperymentów z pieniądzem lokanym. Obecny projekt dotyczy stworzenia ogólnopolskiej niewymienialnej waluty równoległej.emitowanej przez NBP bezodsetkowo. Proszę zwrócić uwagę, że już istnieje w kraju ogólnopolska waluta równoległa. Emitują ją banki komercyjne za oprocentowaniem. Może warto by jeszcze raz przeczytać uzasadnienie celowości p. 1 a nawet pilnej potrzeby p.2 stworzenia takiego środka płatniczego, obejrzeć film p.3 i postudiować audiobook. Zdaję sobie sprawę, że projekt jest napisany zwięźle. Dlatego zapraszam na otwatre spotkanie obywatelskie 14 czerwca br. o godzinie 18:00 w Poznaniu, w Księgarni im. Jana Pawła II Sursum Corda, Rynek Łazarski 1 tel. 61 865 08 20; arkusz17@wp.pl.
  Nasze spotkanie bedzie miało 2 części: prezentacja projektu (około 30 min) oraz dyskusja z uczestnikami (90 min). W raie potrzeby mamy u nas w domu nocleg dla jednej osoby.
  Dobrze, że udostępniacie książkę śp. pani Kennedy. Też ją bardzo cenię i polecam.

Dodaj komentarz