Pieniądz, system monetarny, finanse

Wychowanie finansowe

Wychowanie finansowe (dzieci) jest nowym pojęciem w naszej rzeczywistości, – będzie ono nabierało coraz większego znaczenia w czasach rewolucji informatycznej i finansowej oraz otwierania się i globalizacji rynku światowego. Uważam, że powinniśmy mówić o wychowaniu finansowym, a nie edukacji finansowej, ponieważ obejmuje ono pełniejszy zakres zagadnień, o które tu chodzi, i sięga dalej niż tylko instrumentalna wiedza o tym, jak operować pieniądzem i pomnażać go. (z „Finanse rodzinne”, Aleksander Kisil, Warszawa, 2000)

Polecam następujące ciekawe lektury:

1. Robert Kiyosaki

“Spisek bogatych”

Jest to bardzo ciekawa książka autora “Bogatego ojca, biednego ojca” i “Kwadrantu przepływu pieniędzy”.

Odsłania ona kulisy różnych wydarzeń i procesów dziejących się w dzisiejszym świecie biznesu, finansów i nawet polityki. Gorąco polecam!

2. Margrit Kennedy

“Pieniądz wolny od inflacji i odsetek”

Autorka opisuje koncepcję systemu pieniężnego wolnego od lichwy, odsetek, inflacji i pustego pieniądza. Wspomina o doświadczeniach pewnych miast w historii, które taki pieniądz wprowadziły – z dużym sukcesem – zanim nie zostały zmuszone do wycofania go. Rewelacja!

3. Mark Fisher

“Sekret milionera”

Piękna opowieść o młodym człowieku, który szuka bogactwa i znajduje Mistrza. Ten pokazuje mu drogę.

Porywająca historia, którą się chłonie – i nieco zaskakująca. To książka o przełamywaniu barier w życiu. Naprawdę warto przeczytać!

4. Aleksander Kisil

“Finanse rodzinne”

Napisany przystępnym językiem poradnik dla każdej rodziny czy też dla każdego gospodarstwa domowego.

Porusza takie zagadnienia jak budżet domowy, kieszonkowe dla dzieci, oszczędzanie, zabezpieczenie emerytalne. Bardzo praktyczny. Polecam!

5. Song Hongbing

“Wojna o pieniądz”

Wielkie, 5-tomowe dzieło o pieniądzu, napisane przez chińskiego ekonomistę, który spędził wiele lat w USA i poznał mechanizmy finansowe świata. Przedstawia on historię systemu finansowego, funkcjonującego we współczesnym świecie, i mechanizmy operacji finansowych. Opisuje wpływ wielkich korporacji bankowych na kondycję ekonomiczną społeczeństw.

Polecam!