Niech żyją polscy rolnicy !!! Postulaty rolników.

Rolnicy mają dość. Rolnikom trzeba pomóc! Na autostradzie A2 na na wysokości Brwinowa, trwa dziś (12.12.2018) protest rolników. Droga jest zablokowana w kierunku stolicy. Publikujemy postulaty rolników:

– Grupa około stu osób blokuje drogę w kierunku Warszawy. Kierowcy są informowani o utrudnieniu już w Strykowie. Otwarto bramki w Brwinowie, żeby rozładować zator – powiedziała  Weronika Aleksandrowicz z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

– Jest to niezarejestrowany protest rolników. Na miejscu są policjanci i legitymują osoby biorące udział w tym spontanicznym zgromadzeniu oraz starają się udrożnić ruch – poinformowała z kolei Edyta Adamus z Komendy Stołecznej Policji w Warszawie.

Organizatorem protestu jest ruch ludowy AGROunia założony przez Michała Kołodziejczaka z województwa łódzkiego.

– Tak się kończy prowadzenie złej polityki w Polsce, tak się kończy buta i arogancja. Zaklinanie rzeczywistości nie prowadzi do niczego. Niestety, polski rolnik nie może dłużej sobie pozwolić na to, żeby przyglądać się jak rolnictwo polskie jest niszczone. Czekamy na konkretne propozycje rządzących, a nie ciągłe obiecywanki. Czekamy na wszystkich, którzy podzielają nasze zdanie – mówił Kołodziejczak na nagranym filmiku z protestu.

Na oficjalnym profilu Unii Warzywno Ziemniaczanej czytamy, że ruch AGROunia domaga się między innymi wypłaty odszkodowań za wybite urzędowo w ramach walki z wirusem ASF, niezależnie od decyzji podjętych w tym względzie przez weterynarię. Żąda też podjęcia “natychmiastowych, realnych i skutecznych działań zmierzających do zwalczenia wirusa ASF w Polsce”.

Protestujący wnioskują też o dymisję Powiatowej Lekarz Weterynarii w Parczewie Anny Gołackiej oraz Lubelskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Pawła Piotrkowskiego i Głównego Lekarza Weterynarii Pawła Niemczuka.

Kołodzieczak w oświadczeniu w imieniu protestujących żąda przeprowadzenia audytu wydatkowania publicznych środków finansowych przekazywanych rolniczym organizacjom branżowym i innym podmiotom oraz przedstawienie audytu środków Funduszy Produktów Rolno-Spożywczych. Chce także “uzdrowienia Izb Rolniczych przez zmianę regulacji ustawowych wypracowanych wraz ze środowiskiem rolniczym” – czytamy w oświadczeniu.

Protestujący domagają się również wprowadzenia przepisów narzucających obowiązek znakowania produktów rolno-spożywczych flagą kraju produkcji oraz prowadzenie realnych kontroli jakości żywności.

Kolejnym z postulatów jest również zmiana w prowadzeniu polityki międzynarodowej uwzględniającej interes gospodarstw rodzinnych.

Rolnicy apelują o “zaprzestanie finansowania rolnictwa w państwach stanowiących konkurencję dla polskich rolników oraz wypracowanie możliwości ponownego eksportu polskiej produkcji rolnej na chłonny kierunek wschodni.”

Innym postulatem protestujących jest “zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego Polski przez skuteczną ochronę rodzimej produkcji rolnej oraz przywrócenie zasad zrównoważonego handlu”.

W ostatnim punkcie rolnicy wnioskują o “wycofanie się polskiego rządu z poparcia przepisów mających ograniczyć swobodę wypowiedzi i komunikacji w internecie”.

Do protestujących przyjechał Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. – Mam wasze postulaty, mam tyle czasu ile chcecie, możemy rozmawiać tutaj lub w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Brwinowie – powiedział szef resortu.

– Jestem rolnikiem, a nie urzędnikiem, jestem rolnikiem, który został ministrem rolnictwa po to, by te problemy rozwiązać. Prowadzę rozmowy ze wszystkimi grupami rolników, którzy chcą rozmawiać – zapewnił minister.

Rolnicy na te słowa zareagowali śmiechem, a potem doszło do przepychanek. – Niech pan mnie nie odpycha – powiedział do Ardanowskiego Kołodziejczak. – Ale niech się pan na mnie nie pcha – odpowiedział minister.

– Pan ma zmienić ton. Jest pan chamski i arogancki – krzyczał protestujcy. – Niech pan nie patrzy na mnie spod byka, w sposób poniżający – mówił.

W końcu rozmowa została przerwana. – Cofamy się panowie, bo nam policja mandaty daje. Zostawiamy pana ministra, niech sobie z mediami rozmawia – powiedział Kołodziejczak.

Źródło: https://www.agropolska.pl/aktualnosci/polska/rolnicy-zablokowali-autostrade,6452.html

Dodaj komentarz