Nie śmiecić! I kto to mówi???

Parlament Europejski chce bardziej restrykcyjnych zasad recyklingu. He, he, he…

Ci sami urzędnicy-politruki, którzy krzyczą o zielonym ładzie, o ekologii, ochronie środowiska, pozwalają korporacjom zaśmiecać świat na potęgę. Czym? Głownie tzw. plastikiem, ale też innymi odpadami, np. chemicznymi, radioaktywnymi itd.

Po oceanach pływają gigantyczne góry śmieci. Ilość śmieci tzw. komunalnych (z naszych miast i wsi) rośnie w zastraszającym tempie. Oto kupuję przez Internet jakiś produkt. Wydawało by się, że jak przez Internet, to skracam drogę od producenta do mnie, więc powinno być ekologicznie, bo z magazynu produkt jedzie prosto do moich drzwi. Tymczasem…

Od momentu rozpoczęcia tzw. pandemii (czyli akcji zastraszania nas koronawirusem) i zwiększonych zakupów przez Internet zauważyłem, że mocno zwiększyła mi się ilość odpadów pochodzących z opakowań: folie bąbelkowe, folie opakowaniowe (tzw. stretch), kartony, gąbki, styropiany. Oczywiście, cieszę się, że sprzedający zabezpieczają mój kupiony towar przed uszkodzeniami w transporcie, ale jakie to ilości! Oto kupuję “listek” baterii, czyli karton z plastikową foremką, w której są poukładane baterie. Ten “listek” zapakowany jest w kolejną folię, bąbelkową, a wszystko razem w pudełko, które jest owinięte folią-stretchem. Zatem łącznie mamy tu cztery warstwy opakowania, z czego tak naprawdę potrzebna byłaby jedna, np folia bąbelkowa. A do tego każda warstwa jeszcze poowijana taśmą klejącą, która powoduje, że mieszanka plastiku z ową klejącą taśmą nie nadaje się do plastików, lecz trzeba ją wyrzucić do śmieci niesegregowanych. Wszystko razem zakrawa na jakąś farsę!

Opakowania płynów to kolejny dramatyczny temat. Kiedyś wszystkie napoje, od mleka po oranżadę, były w butelkach szklanych, które się po wypiciu oddawało za zawrotem kosztu butelki. Dzisiaj ma być “postępowo”, czyli w plastiku, bo to niby taniej i wygodniej. Taniej dla kogo? Oczywiście, dla koncernów produkujących napoje, ale dla nas drożej, bo potem musimy płacić za wywóz, utylizację i recykling gór plastikowych śmieci. Znowu koncerny, wbrew temu, co oficjalnie głoszą, robią krecią robotę planecie i nam wszystkim.

Kiedyś jogurt był albo w opakowaniu szklanym, albo w kubeczku z woskowanego papieru. Dziś znów plastik. Miliony woreczków foliowych w sklepach, plastikowych rękawiczek na stacjach benzynowych i w innych miejscach, toreb plastikowych na zakupy, foremek do rozmaitych produktów itd. itp.

POWINIEN BYĆ WPROWADZONY CAŁKOWITY ZAKAZ UŻYWANIA PLASTIKOWYCH BUTELEK, KUBECZKÓW ITP. !!!!

POWINIEN OBOWIĄZYWAĆ NAKAZ SKUPOWANIA ZUŻYTYCH OPAKOWAŃ SZKLANYCH !!!

ZAMIAST PLASTIKU POWINIEN BYĆ UŻYWANY SPECJALNY PAPIER BEZ ŻADNYCH NADRUKÓW, BARWNIKÓW ITP. !!!

IM WIĘKSZE PRZEDSIĘBIORSTWO, TYM WIĘKSZE KARY POWINNO PŁACIĆ ZA ZAŚMIECANIE KRAJU, IDĄCE W ZNACZNY PROCENT ICH OBROTU !!!

POWINIEN ISTNIEĆ CAŁKOWITY ZAKAZ PRZYWOZU ODPADÓW I ŚMIECI Z ZAGRANICY, POD KARĄ WIĘZIENIA !!!

PRZEDSIĘBIORSTWA, KTÓRE NOTORYCZNIE ŁAMIĄ TE ZASADY, POWINNY ZOSTAĆ WYRZUCONE Z POLSKI !!!

PYTAM:

Gdzie jest gospodarz tego kraju, który to nareszcie porządnie ureguluje? Nie ma go? To po co ten cały rząd?

Nóż się w kieszeni otwiera, gdy widać, jakie groteskowe jest to państwo z dykty i papieru…

Dodaj komentarz