Kupuj u swoich – obcy niech się goni!

Kupuj, co możesz, u swoich – niech obcy biznes się boi!

Wielu z nas na zakupy wybiera się poza swoją gminę czy region, do dużych miast. Zakupy tam wydają się atrakcyjne, bo ponoć są w nich lepsze sklepy, bogatszy asortyment i niższe ceny. Często jest to pozorna korzyść. Dojazd kosztuje czas i pieniądze. Zakupy na wyjeździe kończą się wydaniem większych sum niż zaplanowane, bo dużo rzeczy „kusi”. Nie zapominajmy, że to właśnie nasze wybory decydują o tym, czy nasza miejscowość, gmina, powiat będą miały dobrze prosperujące sklepy i wiele ciekawych miejsc pracy.

Co ważnego naprawdę robisz, kupując produkty czy usługi od naszych, lokalnych firm? Oto Twoje zasługi punkt po punkcie:

 1. Zatrzymujesz pieniądze u nas.
  Pieniądze wydawane na miejscu, w pewnej części pozostają tutaj w formie podatków, zasilając kasę miasta. Im więcej wydasz tutaj, tym więcej będzie można przeznaczyć na drogi, chodniki, parki, przedszkola i szkoły oraz na utrzymanie bezpieczeństwa i porządku u nas.
 2. Dajesz pracę swoim .
  Małe i średnie firmy są najbardziej obciążone podatkami i bez naszego wsparcia ich działalności trudno im się utrzymać na konkurencyjnym rynku, więc ich właściciele ograniczają zatrudnienie. Jeśli swoimi zakupami wspierasz lokalnych przedsiębiorców, oni rozwijają firmy i zatrudniają kolejne osoby. Co więcej, dobrze funkcjonująca firma, może godnie wynagradzać swoich lojalnych pracowników.
 3. Wspierasz naszą społeczność.
  Małe firmy prowadzone są przez mieszkańców z sąsiedztwa i okolic. Im najbardziej zależy na rozwoju lokalnej społeczności, bo rozumieją, że im mądrzejsi i bogatsi będą ich klienci, tym lepiej będą funkcjonować biznesy. Mając zdrowe i zasobne firmy, przedsiębiorcy chętnie włączają się w akcje społeczne, bo znają potrzeby mieszkańców, są przecież ich sąsiadami.
 4. Umożliwiasz rozwój miejscowości i regionu.
  Im więcej jest w naszym regionie małych sklepików, punktów usługowych i różnorodnych firm, tym lepiej żyje się mieszkańcom. Miejscowość kwitnie, przyciągając przejezdnych, turystów, innych przedsiębiorców i twórców kultury. Jest bogatsza i może wydawać pieniądze na rozwój infrastruktury – drogi, chodniki, remonty, szkoły, przedszkola, inwestycje.
 5. Zapobiegasz wyludnianiu się Twojej miejscowości.
  Jeśli tu, na miejscu, będziemy mieli dosyć miejsc pracy, z której będziemy zadowoleni, nikt z nas nie będzie jej musiał szukać za granicą. Miejscowość, gmina, powiat będą kwitły i przyciągały ludzi, a nie wymierały w wyniku odpływu młodych ludzi.
 6. Oszczędzasz pieniądze i czas.
  Kupując w naszych sklepach, umożliwiasz ich właścicielom dobre prosperowanie, dzięki czemu oni mogą dać Ci rabaty na produkty. Nie musisz jeździć poza miasto, by kupić buty czy kanapę, bo „pod nosem” masz wiele firm konkurujących również cenowo. Każdemu się to opłaca, każdy na tym zyskuje.
 7. Wzmacniasz lokalną gospodarkę.
  Im lepiej rozwijają się firmy na jakimś terenie, tym chętniej inni zakładają tu swoje przedsiębiorstwa, co z kolei zasila region wyższymi wpływami. Klienci mają większy wybór, firmy zaczynają współpracować i konkurować miedzy sobą , a to podnosi jakość ich usług i stabilizuje ceny.
 8. Jesteś zdrowszy.
  Pomidory z naszych okolic są o niebo lepsze niż „plastiki” marketowe z Hiszpanii. Owoce i warzywa z ryneczku, prosto od rolnika, mogą być droższe niż obce z dużych sklepów. Ale do cen tych „tanich” dodaj sobie cenę leczenia alergii i innych schorzeń oraz cierpienia, które powodują te wszystkie chemikalia, którymi przesiąknięte są marketowe produkty, by pięknie wyglądać przez długi czas.
 9. Budujesz niezależność gospodarczą regionu
  Wiesz, że biznes i pieniądze współdecydują dziś w dużej mierze o rozwoju, inwestycjach i jakości życia w regionie. Jeżeli nie chcesz, aby obcy decydowali i urządzali tu wysypiska śmieci, składowiska odpadów chemicznych i radioaktywnych lub inne nieprzyjemne obiekty, wzmacniaj nasz, lokalny, polski biznes, abyśmy byli sami gospodarzami we własnym domu.
 10. Tworzysz podwaliny dobrego życia Twoim dzieciom i ich przyjaciołom
  Przyszłość naszych dzieci jest w naszych rękach i decyduje się dziś. Jeżeli będziemy sobie nawzajem pomagać, tworzyć miejsca pracy, wzmacniać nasze firmy, nasze dzieci nie będą musiały emigrować i tułać się po świecie jak obywatele drugiej kategorii, lecz będą mieli przyszłość tu, na miejscu.


Pamiętaj: Twoje wybory mają ogromny wpływ na sytuację Twoją, Twojej rodziny i miejscowości.

 

Dodaj komentarz