Koncepcja Czwór-Morza zamiast Trój-Morza ?

Spójrz, Czytelniku na mapę Europy, a konkretniej na obszar między

  • tzw. dawnych Zachodem, czyli “starą” Unią Europejską a
  • Rosją, czyli Federacją Rosyjską.

Są tam Polska, Estonia, Łotwa, Litwa, Białoruś, Ukraina, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Mołdawia, Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Albania, Grecja, Gruzja, Armenia, Turcja. Łącznie 23 państwa.

Czy widzisz, jaki to obszar? To Czwór-Morze pomiędzy morzami:  Adriatyckim, Bałtyckim, Kaspijskim i Egejskim. Obszar ludnościowo równoważny Rosji i Europie Zachodniej, potencjałem także. Do owego hipotetycznego Czwór-Morza aspiruje też Austria, choć według mnie to taki koń trojański Zachodu, a być może będą aspirować także Szwecja, Finlandia i Azerbejdżan.

Czy taki blok byłby realny? Myślę, że gospodarczo, turystycznie, militarnie dałby sobie dobrze radę. Turcy mają wiele szacunku dla nas, a nie da się ukryć, że taki blok mógłby powstać tylko wtedy, gdyby Polska i Turcja się w tej sprawie dogadały. Mało tego, jestem przekonany, że taki blok dostałby silne wsparcie USA, a także Chiny byłyby mu przyjazne.

Poza tym, to obszar dużo bardziej witalnych społeczeństw niż te na “zgniłym Zachodzie”, gdzie ludziom nie chce się już pracować ani wysilać sportowo. Te 23 państwa Czwór-Morza to społeczeństwa “na dorobku”, które mają szansę uniknąć błędów Zachodu i pójść własną drogą, dużo bardziej przyjazną człowiekowi, środowisku, pielęgnowaniu relacji międzyludzkich i zdrowiu.

Wyobrażam sobie taki blok Czwór-Morza z siecią autostrad, gazociągów, linii kolejowych od Szczecina po Ankarę i Gruzję, od Tallina do Rijeki, od Gdańska do Aten, z Kijowa do Tirany itd.

Wyobrażam sobie Nowy Jedwabny Szlak z Chin przez Tadżykistan, Iran, Turcję, Rumunię do naszego nowo wybudowanego CPK. Wyobrażam sobie Czwór-Morze jako obszar bezcłowy, z dobrze chronionymi granicami zewnętrznymi, obszar wolności gospodarczej i autonomii poszczególnych państw we wszystkich innych dziedzinach, bez żadnych ideologii i biurokracji na kształt brukselskiej.

Dodaj komentarz