Instytucje suwerennej Polski jutra – 33 – Służba Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni

Instytucje suwerennej Polski jutra” to cykl oparty o założenia projektu konstytucji, który zawarty został w książce “Architektura ustrojowa przyszłej suwerennej Polski” (Aleksander Kisil, 2019, PDF).

 * * *

Cyberprzestrzeń to cała skomunikowana (telekomunikacyjna) przestrzeń informacyjna, do której należą Internet, serwery, sieci telefonii komórkowej, intranety, tzw. chmura – wszystko, co jest zdigitalizowane, skomputeryzowane i podłączone do świata.

Jak w każdej przestrzeni (drogowej, powietrznej, wodnej itd.), w cyberprzestrzeni działają normalni, uczciwi ludzie, ale także piraci, przestępcy czy zorganizowane gangi.

Dziś informacja jest jednym z najbardziej pożądanych towarów, bo informacja jest wehikułem rozwoju, targetowania, edukacji, manipulowania i kontrolowania procesów społecznych, gospodarczych i politycznych.

Tę cyberprzestrzeń trzeba chronić. Przed hakerami, wirusami, atakami obliczonymi na blokowanie serwerów, auto-botami itd. itp. A także przed działaniami kryminalnymi, kłamstwem, hejtem, manipulacją.

Do tego, oczywiście obok ochrony indywidualnej, lokalnej komputerów, telefonów i serwerów potrzeba Służby Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (SBC) – formacji zatrudniającej specjalistów od tych zagadnień i wyposażonej w super-sprzęt informatyczny, namierzający, dekodujący i analityczny.

Właściwie to można mówić o dwóch takich Służbach: cywilnej i wojskowej, choć powinny raczej ze sobą współpracować.

Aby taka SBC mogła skutecznie działać, powinna mieć dostęp do:

  • łączy satelitarnych – tu kłania się postulat posiadania przez Polskę własnych satelitów telekomunikacyjnych i obserwacyjnych;
  • wszelkich częstotliwości radiowych (pasma RTV, internetowe, krótkofalarskie itd. itp.);
  • sieci telefonii komórkowej;
  • Internetu – poprzez wiele węzłów.

SBC powinna podlegać raczej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, o której pisałem w tekście o policji w dniu 26 października 2023. Powinna mieć adekwatny budżet, zachęcające płace dla specjalistów i dobrą organizację wewnętrzną – czy oddział w każdym mieście wojewódzkim, czy inną, byle efektywną.

Pracownicy SBC powinni – znów podobnie do tego, o czym pisałem przy okazji policji – dzielić się na agentów i analityków. Agenci SBC to specjaliści dodatkowo przeszkoleni do pracy w terenie, natomiast wszyscy powinni być wyszkolenia w technikach wywiadowczych.

Dodaj komentarz