Rozwój Polski

Tu zamieszczamy ciekawe informacje związane z rozwojem Polski, trendami jej dotyczącymi i planami.

* * *

Plan Rozwoju Elektro-mobilności w Polsce

Plan proponuje działania, które rozwiną infrastrukturę ładowania do poziomu, który da konsumentom pewność, że pojazd elektryczny jest tak samo funkcjonalny jak pojazd spalinowy. Drugą barierą upowszechnienia pojazdów elektrycznych w obecnej chwili wydaje się ich niska przystępność cenowa. Technologie wykorzystywane w pojeździe elektrycznym, ze względu na małą skalę rozpowszechnienia, są znacznie droższe niż technologie spalinowe. Co ważne bardzo wyraźny jest trend spadku cen poszczególnych komponentów. Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) 1 kWh w akumulatorze zainstalowanym w pojeździe elektrycznym to obecnie koszt 268 USD.Całość – czytaj tutaj
* * *

Centralny Port Komunikacyjny

To ważna inwestycja służąca rozwojowi Polski, komunikacji, transportu i lepszemu zintegrowaniu komunikacyjnemu zarówno regionów Polski jak i Polski ze światem. Centralny Port Komunikacyjny (CPK) ma integrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy, ma być tzw. hubem transportowym dla krajów regionu, wreszcie – wielkim centrum konferencyjno-wystawienniczym. Jego lokalizacja to tereny bliskie autostrady A2, 37 km na zachód od Warszawy, czyli w samym sercu Polski. Cały CPK zajmie powierzchnię ok. trzydziestu kilometrów kwadratowych, da pracę wielu ludziom i stanie się jednym z centrów logistycznych Polski. Planowane uruchomienie CPK to koniec roku 2027.

W pierwszym etapie CPK będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, docelowo ok. 100 mln. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł niedaleko portu lotniczego i połączenia, które umożliwią przejazd z największych polskich miast w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

* * *

Przekop Mierzei Wiślanej

Inwestycja ta uniezależniła ruch statków od Rosji, skróciła drogę morską do Elbląga i pozwoli temu miastu szybciej rozwijać się.
Umowę na budowę kanału podpisano w październiku 2019. Dzięki inwestycji możliwe będzie wpływanie na Zalew Wiślany jednostek o parametrach morskich, a więc o długości 100 m, szerokości 20 m oraz zanurzeniu do 4 m. Długość kanału to 1,3 km, zaś jego głębokość – 5 m. Przekop powstał w miejscowości Nowy Świat (gmina Sztutowo). Kanał został otwarty 17 września 2022 roku.
* * *

Droga ekspresowa Via Carpatia

Mapa pokazuje przebieg międzynarodowej trasy via Carpatia,
której realizacja ma być częścią programu Łącząc Europę.

 

Na terenie Polski Via Carpatia przebiega w ciągu dróg ekspresowych:

S61 na odcinku granica państwa – Augustów – Ełk,
S16 na odcinku Ełk – Knyszyn,
S19 Knyszyn – Dobrzyniewo Duże – Choroszcz – Siemiatycze – Lublin Rudnik,
S12 Lublin Rudnik – Lublin Sławinek,
S19 Lublin Sławinek – Nisko – Rzeszów Wschód,
A4 Rzeszów Wschód – Rzeszów Zachód,
S19 Rzeszów Zachód – Barwinek – granica państwa.

 

W 2025 roku cały projekt Via Carpatia po polskiej
stronie ma być gotowy.

 

 * * *

Fabryka Samochodów Elektrycznych IZERA w Jaworznie

Wraca polska motoryzacja! Izera coraz bliżej. Platformę do produkcji ma dostarczyć znany koncern motoryzacyjny z Chin. Nowa fabryka powstanie przy drodze krajowej DK79, która łączy się z ekspresową S1 i autostradą A4. Pierwsze prace budowlane mają ruszyć w 2023 roku, twierdzi ElectroMobility Poland (EMP). Plany przewidują produkcję na poziomie 150 tys. aut rocznie. Koszt całej inwestycji wyniesie ok. 5 mld zł, ale w obliczu inflacji i rosnących cen można spodziewać się wyższych wydatków. EMP liczy, że dzięki nowej fabryce pracę znajdzie ok. 15 tys. osób: 3 tys. przy produkcji Izery w Jaworznie oraz 12 tys. u dostawców i kooperantów.

EMP planuje zaoferować 2 wersje pojemności baterii, a jedno ładowanie do pełna ma zapewnić 400 km zasięgu. Z deklaracji spółki wynika, że zastosowany  elektryczny napęd pozwoli przyspieszyć od 0 do 100 km/h w mniej niż 8 sekund.

Nad wyglądem Izery, wraz z zespołem polskich inżynierów i stylistów, pracowali m.in. projektanci z Torino Design. Konsultantem projektu był też Tadeusz Jelec, wieloletni projektant Jaguara.

Zainstalowany system pozwoli na ustawienie wybranego czasu i cyklu ładowania, by zmniejszyć jego koszt. Użytkownik będzie też mógł dogadać się z samochodem poprzez aplikację, naturalnym głosem  lub korzystając z dotykowego ekranu.

Wyposażenie obejmie m.in.: ESC (system stabilizacji toru jazdy), FCW (ostrzeganie przed zderzeniem), BSW (monitorowanie martwego pola) czy TSR (rozpoznawanie znaków drogowych).

 * * *

Autostrady i drogi ekspresowe

W XXI wieku wielkim projektem infrastrukturalnym w Polsce była budowa autostrad i dróg ekspresowych. Drogi szybkiego ruchu całkowicie odmieniły oblicze transportu kołowego w Polsce i w kilkanaście lat awansowały nas do pierwszej autostradowej ligi.

W styczniu 2000 roku mieliśmy 425 km dwujezdniowych dróg ekspresowych i autostrad. Dziś, ponad 20 lat później, ich liczba wzrosła ponad dziesięć razy – do ok. 4,5 tys. km.

 * * *

Gazoport w Świnoujściu

Oddany do użytku w 2016 roku Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu to najważniejsza do tej pory strategiczna inwestycja Polski w obszarze energetyki w XXI wieku. Wybudowany za blisko 3,5 miliarda złotych terminal jest dziś w stanie przyjąć i re-gazyfikować około 30% rocznego zapotrzebowania Polski na gaz ziemny (w przyszłości potencjał ma zostać zwiększony).

Decyzja o budowie gazoportu zapadła w 2006 r., pozwolenie na budowę zostało wydane w 2009 roku, a kamień węgielny wmurowano w 2011 roku. Terminal natomiast zaczął działać w 2016 roku.

 * * *

Stadiony na Euro 2012 i inne

Czynnikiem zrywu inwestycyjnego w Polsce było przyznanie nam organizacji, wspólnie z Ukrainą, piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku. Poza autostradami, dworcami i hotelami powstały lub zostały przebudowane na nowoczesne – stadiony: Stadion Narodowy w Warszawie, stadiony we Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, a także w Kielcach, Chorzowie.

Stadiony spełniają najnowocześniejsze wymagania i normy, są arenami rozgrywek sportowych, ale także targów, wystaw, konferencji, koncertów itp.

 * * *

Budowa i unowocześnienie lotnisk

Porty lotnicze to po autostradach najbardziej widoczny element polskiej transformacji infrastrukturalnej XXI wieku. Rozbudowie czy zupełnej przebudowie zostały poddane wszystkie lotniska w kraju, w tym największe z nich – lotnisko Chopina w Warszawie. W kilku miejscach powstały także całkowicie nowe lotniska, w tym w Lublinie (Świdnik), Szymanach (Olsztyn) czy w Modlinie, które pełni dziś rolę drugiego lotniska Warszawy obsługującego tanie linie lotnicze. Lotnisko w Rzeszowie-Jasionce jest świetnym przykładem tego, w jaki sposób port lotniczy może zaktywizować lokalne inwestycje. Dookoła zmodernizowanej Jasionki powstały biura zagranicznych firm czy centrum konferencyjne G2A Arena. To między innymi dzięki prosperującemu lotnisku na Podkarpaciu ważną rolę pełni tzw. Dolina Lotnicza – największy w Polsce klaster przemysłowy.

 * * *

Wzrost po 1989 roku

Wszelkie wskaźniki mierzące rozwój ekonomiczny, dobrostan, jakość życia oraz szczęście wskazują jednoznacznie, że Polska po 1989 roku dokonała cudu, stając się najszybciej rozwijającą gospodarką na tle regionu Dochód per capita mierzony w stałych cenach według parytetu siły nabywczej wzrósł w okresie 1990-2020 z 10,3 tys. dolarów do ok. 30 tys. dolarów. W 1989 roku przeciętny Polak zarabiał około 1/10 pensji przeciętnego Niemca, natomiast w 2020 roku było to już ok. 1/3.

Wykres 1. Zmiana PKB per capita w okresie 1989-2016 (1989=100).

 * * *

Gazociąg Baltic Pipe

Gazociąg Bałtycki to system gazociągów łączących Norwegię, Danię i Polskę o przepustowości 10 mld m³ rocznie, uruchomiony 27 września 2022. Ta ważna strategicznie inwestycja oznacza powstanie nowego korytarza dostaw gazu ziemnego do Danii i Polski oraz krajów sąsiednich ze złóż na szelfie norweskim – gdzie 19 koncesji wydobywczych należy do firmy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Baltic Pipe jest częścią szerszego zamysłu tzw. Bramy Północnej, mającej na celu pełne zróżnicowanie dostaw gazu do Polski poprzez Gazociąg Bałtycki oraz terminal gazu płynnego w Świnoujściu – tzw. gazoport (p. wyżej).

 * * *

Tunel pod Świną

Drogowy tunel pod dnem Świny w Świnoujściu to połączenie wysp Uznam i Wolin oraz centrum Świnoujścia z resztą kraju. Tunel ma stanowić stałe połączenie w ramach drogi krajowej nr 93. Tunel ma zostać uruchomiony w 2023 roku.

 * * *

Terminal kontenerowy w Świnoujściu

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA podpisał z belgijsko-katarskim konsorcjum przedwstępną umowę dzierżawy terenów w porcie zewnętrznym w Świnoujściu. Tam powstanie Głębokowodny Terminal Kontenerowy. Budowa kolejnego terminala kontenerowego w Świnoujściu zabezpieczy przeładunkowo region Europy Centralnej i Południowej. To dla Polski duże wyzwanie i szansa. Jest nadzieja, że także operatorzy niemieccy będą korzystać z tego port.

Rządowy plan zakłada wybudowanie ok. 60 km nowego podejścia za 10 mld zł. Zaś koszt budowy samego terminala będzie pokryty przez wykonawcę i szacunkowo pochłonie ok. 2 mld zł. Oddanie całej inwestycji zaplanowane jest na rok 2029. Dla terminala trzeba zabezpieczyć podejście, tj. tor żeglugowy, pogłębiony do 17 metrów. Dotychczas tor przebiegał częściowo po wodach niemieckich, dlatego wyznaczono nowe, tzw. wschodnie podejście do portu. Głębokowodny Terminal Kontenerowy będzie mógł przyjmować największe jednostki, jakie mogą̨ wpłynąć na Bałtyk i umożliwi równoczesną obsługę̨ dwóch jednostek o długości 400 metrów i jednej do 200 metrów. Roczna zdolność przeładunkowa terminala wyniesie 2 mln TEU.

Dzięki terminalowi zwiększy się przychód państwa z działalności terminali kontenerowych pochodzący z ceł, danin i innych zobowiązań (dziś to ok. 30 mld złotych rocznie). Poza tym będzie wielu beneficjentów w obszarze infrastruktury towarzyszącej: kooperanci, firmy transportowe i inne.