Co robić z energetyką polską? – cz. 1

Szanowni Państwo,

gdy jest kryzysowo (akurat mamy teraz praktyczny sprawdzian związany z koronawirusem), ważne są żywność, woda, energia i bezpieczeństwo. To ostatnie zostawmy wojsku i policji oraz własnemu rozsądkowi obywateli. Żywność i woda to też kwestia pewnych mądrych zapasów na kilka tygodni – tu sprawdzają się dobre rady naszych babć, aby mieć w domu spiżarnię z takimi umiarkowanymi zapasami produktów sypkich, puszkowanych, zamkniętych szczelnie w słoikach lub butelkach, nadających się do długoterminowego przechowywania.

Pozostaje kwestia energii – tej potrzebnej do ogrzania mieszkań, do ugotowania i oświetlenia. A zatem chodzi o energię elektryczną i cieplną. Można zrobić domowy zapas świec, baterii, oleju do lamp naftowych, drewna kominkowego, gazu w butlach. Ale to nie wystarczy – potrzeba nam energii elektrycznej. Zatem istnieje problem nowoczesnej, bezpiecznej, odpornej na ataki terrorystyczne i wielkie wichury sieci energetycznej.

Jak wiemy, energetyka polska – zarówno wytwórnie energii (elektrownie) jak i sieci przesyłowe (linie energetyczne) – jest przestarzała, awaryjna, nie na miarę czasów. Dlatego powinna powstać narodowa/państwowa strategia kompleksowego rozwoju energetyki w Polsce.

Jest wiele możliwości i technologii. Jest wiele sposobów finansowania i pozyskania inwestorów. Jest wiele surowcowych źródeł energii. Jest  też wiele wytycznych i przesłanek politycznych, ekologicznych, organizacyjnych i związanych z bezpieczeństwem.

Dzisiejszym wstępem rozpoczynamy cykl, którym chcemy przedstawić te możliwości, racje, argumenty i uwarunkowania. Celem powinno być zbudowanie w ciągu kilkunastu-dwudziestu lat systemu energetycznego, który będzie spełniał kilka podstawowych warunków:

  1. Będzie odporny na anomalie pogodowe, cyklony, tajfuny, huragany
  2. Będzie odporny na ataki terrorystyczne i podobne
  3. Będzie dużo bardziej ekologiczny, oszczędzający środowisko, nie zatruwający nas
  4. Będzie w dłuższej perspektywie tańszy
  5. Będzie współgrał z uwarunkowaniami geograficznymi, klimatycznymi, gospodarczymi i innymi Polski
  6. Będzie nowoczesny technologicznie
  7. Będzie z zapasem zabezpieczał bilans energetyczny Polski

To jest w naszym zasięgu, mało tego, wiele możliwych pod-scenariuszy tej wielkiej strategii energetycznej będzie doskonale wspierało inne branże, rozwój i bezpieczeństwo kraju, inicjatywę i przedsiębiorczość obywateli, osiedli, gmin itd. Wciąż się dziwię, że tego planu jeszcze, jako Polska, nie realizujemy.

W kolejnych odcinkach przedstawimy różne elementy takiego potencjalnego planu – planu, którego zrealizowanie da nam dużo więcej suwerenności, bezpieczeństwa, czystego powietrza, oszczędności. Cdn.

Dodaj komentarz